KOŇO EXKURZE - SLATIŇANY, HŘEMANŮV MĚSTEC, ZÁVODIŠTĚ PARDUBICE

Součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem je od roku 1992 hřebčín ve Slatiňanech, který slouží k chovu starokladrubského vraníka. Prohlídku slatiňanského hřebčína jsme začali ve stájích plemenných hřebců s vazným i boxovým ustájením. Ve stáji právě probíhalo kutí, koně se vraceli z práce ve voze i pod sedlem a my poslouchali zajímavý výklad průvodce. Následně jsme si prošli stáje volného ustájení pro klisny, které byly bohužel na pastvě a navštívili kočárovnu a sedlovnu.

Následoval rychlý přesun na kliniku chorob koní do Heřmanova Městce, kde jsme byli seznámeni s provozem a non-stop péčí. Prošli jsme si operační sály, sály s rentgenem, prostor pro pohybování koní při ortopedických problémech, ustájení po operaci s kamerovým systémem, prohlédli si pár současných pacientů a mohli i nakouknout na právě probíhající operaci koliky.

Poslední zastávka exkurze byla na Pardubickém závodišti – 3 dny po doběhu Velké Pardubické právě probíhala úprava dráhy a na nás všechny dýchla atmosféra tohoto výjimečného dne. Spolu s průvodcem jsme prošli dráhu – skok od skoku, ukázali si jednotlivé záludnosti a obtížnosti závodiště. Dozvěděli se něco o historii, o soše Josefa Váni i o současných problémech.

Fotogalerie
Foto 1
Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5
Foto 6
Foto 7
Foto 8
Foto 9
Foto 10
Foto 11
Foto 12
Foto 13
Foto 14
Foto 15